PRIMA REACȚIE A LUI GEORGE SIMION DUPĂ DECIZIA CCR

PRIMA REACȚIE A LUI GEORGE SIMION DUPĂ DECIZIA CCR
Curtea Constituțională a respins definitiv candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale, iar reacția liderului AUR, George Simion, nu a întârziat să apară.
Curtea Constituțională a respins definitiv candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale, iar reacția liderului AUR, George Simion, nu a întârziat să apară. La doar câteva secunde după anunțul oficial, Simion a postat un mesaj vehement pe Facebook:
„Rușine! Rușine! Rușine! Nu ne veți învinge! Deja poporul român s-a trezit! Și va fi învingător! CG”, a scris președintele AUR.
Judecătorii constituționali au analizat marți toate contestațiile depuse împotriva deciziei Biroului Electoral Central (BEC), care a invalidat candidatura lui Călin Georgescu. Verdictul final? Toate au fost respinse, iar decizia BEC a rămas valabilă.
Reamintim că duminică seară, BEC a votat în majoritate pentru respingerea candidaturii lui Georgescu: 10 voturi „pentru” și 4 „împotrivă”.
Decizia Curții Constituționale este definitivă, ceea ce înseamnă că Călin Georgescu nu mai poate intra în cursa pentru Cotroceni. Cu toate acestea, mesajul lui George Simion sugerează că tabăra AUR nu va lăsa lucrurile așa și ar putea continua să protesteze împotriva deciziei.
Rămâne de văzut ce strategie va adopta partidul în contextul alegerilor prezidențiale care se apropie.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 14:44 - Poziția Kremlinului după explozia din Portul Constanța. Ambasada Rusiei indică Ucraina ca drept responsabilă
- 14:13 - Nicușor Dan, prima reacție după explozia dronei din Constanța: "Nu vor mai exista pericole pentru populație"
- 13:24 - După ani în care ni s-a spus că România este pregătită pentru orice scenariu, constatăm în fiecare săptămână că autoritățile sunt luate prin surprindere de fiecare incident
- 13:21 - Atac cu drone în apropiere de Kiev: patru persoane au murit după bombardarea unei fabrici care produce lapte praf pentru bebeluși
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News











