IRINA BEGU, LOCUL 142 WTA, S-A CALIFICAT ÎN OPTIMILE TURNEULUI WTA DE LA PALERMO

IRINA BEGU, LOCUL 142 WTA, S-A CALIFICAT ÎN OPTIMILE TURNEULUI WTA DE LA PALERMO
Irina Begu, locul 142 WTA, s-a calificat în optimile turneului WTA de la Palermo, reușind o victorie zdrobitoare.
Irina Begu, locul 142 WTA, s-a calificat în optimile turneului WTA de la Palermo, reușind o victorie zdrobitoare.
Jucătoarea de tenis Irina Begu, locul 142 WTA, s-a calificat, luni seară, în optimile turneului WTA de la Palermo, cu premii de 232.244 de euro, transmite News.ro. Begu a trecut în primul tur de sportiva spaniolă Marina Bassols Ribera, locul 121 WTA, scor 6-0, 6-0. Meciul a durat doar 58 de minute. Primul set, dominat în totalitate de româncă, a durat 31 de minute, iar cel de-al doilea doar 28 de minute. A fost al 6-lea dublu 6-0 al anului în tenisul feminin în acest an, performanțe identice mai reușind Swiatek, Gauff sau Sabalenka, cele mai bune jucătoare ale lumii.
Irina Begu va da în optimile de finală peste învingătoarea meciului Arantxa Rus (Olanda, locul 62 WTA și a cincea favorită a turneului de la Palermo) și Martina Trevisan (Italia, locul 77 WTA). Irina Begu s-a întâlnit pentru a doua oară în carieră cu Bassols. Românca a câștigat ambele întâlniri cu jucătoarea din Spania, prima dintre ele tot la Palermo, în 2022, scor 6-3, 4-6, 6-3. Românca de pe locul 142 WTA a reușit în trecut să câștige turneul de la Palermo în 2022, după ce a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti, scor 6-2, 6-2.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 17:47 - Cristi Chivu, mesaj înainte de Cupa Mondială: echipa surpriză pe care o vede periculoasă
- 15:48 - Cutremur în Ștefan cel Mare! Dinamo a anunțat plecarea lui Zeljko Kopic după aproape 3 ani
- 08:01 - Liverpool l-a numit pe Andoni Iraola antrenor principal, după demiterea lui Arne Slot
- 19:23 - Sabrina Voinea, acuzată că și ar fi bătut iubitul la un complex sportiv din Capitală. Poliția a deschis anchetă
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News














